Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - wytransportowany

transport wielkogabarytowy

Transport maszyn

Maszyny w ostatnich latach podbijają przemysł. To dzięki nim możliwa staje się sprawna realizacja wielu projektów. I dotyczy to różnych gałęzi przemysłu, od rolnictwa, przez budownictwo, aż po górnictwo. Nie da się więc ukryć, że bez maszyn

Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - wytransportowany transport wielkogabarytowy
przemysł rozwijać się nie może. No i tu pojawia się pytanie o to, jak maszyny transportować, gdy ich wymiary czy ciężar przekraczają przyjęte normy.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do definicji transportu ciężkiego. Znany też jako transport ponadgabarytowy, jest gałęzią bardzo specyficzną. Żeby bowiem przetransportować bardzo duży, czy bardzo ciężki ładunek, trzeba spełnić określone warunki. Transport ciężki, w tym transport maszyn, wymaga zawsze specjalnego zezwolenia. A to wydawane jest na podstawie dostarczonej dokumentacji, która udowadnia, że zaplanowana trasa jest możliwa do realizacji.
Jeśli więc ktoś chce przetransportować maszynę, musi zgłosić się do firmy, która zajmuje się tego typu transportem.Wszystko musi być bowiem zgodne z prawem.


Jak przeprowadzić transport ponadgabarytowy?

Pojazdy zdecydowanie ułatwiły nam wszystkim życie, gdyż to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie szybko się przemieszczać, a także przewozić różne rzeczy z miejsca na miejsce. Problem pojawia się w momencie, gdy te "rzeczy" są cięższe lub większe niż na ogół to bywa. Wtedy z pomocą przychodzi nam transport ponadgabarytowy. Możemy przeprowadzić go samodzielnie, choć w tym przypadku czeka nas trochę roboty, gdyż najpierw będziemy musieli załatwić kilka spraw, zanim w ogóle do niego przejdziemy.

Kluczowym aspektem w tym przypadku stanie się uzyskanie zezwolenia na transport ciężki. Bez niego nawet nie mamy co planować przewożenia cięższych ładunków. O zezwolenie postarajmy się więc jak najszybciej, przygotowując je w oparciu o internetowe poradniki, które podpowiedzą nam, jakie dokumenty powinniśmy dołączyć do swojego wniosku. Gdy już uzyskamy satysfakcjonującą nas odpowiedź, możemy pomału planować transport maszyn czy innych ładunków. A jeśli to zadanie okaże się dla nas niewykonalne, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do firm specjalizujących się w tego rodzaju transporcie.


Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.


Z uwagi na te przeszkody transport

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdą sprawę da się załatwić w sposób szybki i prosty. Bardzo szybko przekonasz się jednak, że tak wcale nie jest, gdy zechcesz samodzielnie zaplanować jakikolwiek transport maszyn ciężkich, czyli tych, które przekraczają ogólnie dopuszczone normy dla przewożonych towarów. Ten typ transportu wymaga bowiem szczegółowego zaplanowania i perfekcyjnej organizacji. A czasami okazuje się, że jest wręcz niemożliwy. Kiedy zatem może się tak stać i co powinieneś zrobić w takim przypadku?

Transport ponadgabarytowy na ogół przeprowadzany jest drogą lądową i właśnie z tego powodu nierzadko staje się niemożliwy do wykonania. Dlaczego? Ponieważ gdy ustalisz już swoją trasę i później ją sprawdzisz, najprawdopodobniej okaże się, że natkniesz się na niej na liczne mosty, ronda, zbyt wysokie krawężniki oraz inne tego rodzaju problemy. Z uwagi na te przeszkody transport ciężki może okazać się nie tylko problematyczny, ale też bardzo kosztowny. Warto wtedy rozważyć inną opcję - np. transport wodny.